Jak podróżować?

Published by Duch Tułaczki on wt., 08/21/2012 - 16:10 in

Określenie środka transportu jest jednym z najważniejszych wyborów. Do dyspozycji mamy: samochód (motocykl), autobus, pociąg, samolot, prom lub kombinację powyższych. Oczywiście mamy również niezawodne nogi i rower, które też potrafią daleko nas zawieść. W zależności od dostępnych środków, czasu i komfortu wybierzemy najkorzystniejszy środek transportu w danej sytuacji. Chciałem tutaj obalić pewne mity w postrzeganiu podróżowania.

Samolot

Pierwszym z nich jest drogie latanie - nic bardziej mylnego - latanie jest bardzo tanie i dostępne dla większości osób. Problem leży w sposobie szukania takich lotów i dostosowanie do swoich potrzeb. Wiele linii lotniczych oferuje bardzo korzystne ceny na nawet bardzo atrakcyjnych kierunkach. Należy wyszukiwać je z wyprzedzeniem najlepiej po zauważeniu promocji na interesującej nas trasie. Dlatego też warto subskybować newsletter'a z kilku regularnych linii lotniczych i czychać na okazję. Zyskujemy dzięki temu również rozłożenie naszych płatności za podróżowanie w czasie.

Następnym mitem jest, że tanie linie lotnicze są tanie - w wielu przypadkach jest to prawda i sam bilet jest atrakcyjny cenowo - jednak jeśli mieszkamy z dala od lotniska, które obsługuje 'tanie loty' to czasy dojazdu razem z cenami za dostanie się do niego może kilkakrotnie przewyższyć koszt biletu. Pamiętajmy, że dojazdy z lotnisk 'tanich przewoźników' w zachodniej części Europy do centrum większych miast jest drogi i warto sprawdzić te koszty z domu przed komputerem (wchodząc na stronę www lotniska i sprawdzenie komunikacji publicznej do centrum). Do tego należy dodać opłatę za bagaż i ubezpieczenie od zmiany terminu wylotu. Już kilkakrotnie pomogło mi w sytuacji podbramkowej latanie regularnymi liniami, które są dużo bardziej zorientowane na klienta niż 'tani' przewoźnicy. Oczywiście wszystko zależy od danej sytuacji i naszej początkowej lokalizacji. Chciałbym tutaj podkreślić, że sam korzystam dosyć często z tanich linii, jednak nie mam do nich większego zaufania.

Pociąg

Podróż pociągiem (po Europie i nie tylko) dla wielu ludzi kojarzy się z siedzeniem przez wiele godzin w jednym miejscu i "kałatanie się" do miejsca docelowego. To wszystko jest prawdą, ale pozwala nam na zaoszczędzenie czasu i obniżenie kosztów podróży - jak? - poprzez podróż w nocy, dzięki czemu zaoszczędzamy na noclegu, a na trasach międzynarodowych mamy do dyspozycji bardzo wygodne wagony (z super wygodnymi fotelami, umożliwiającymi komfortowo spędzić noc) lub kuszetki. Jest to opcja jak najbardziej na wypady weekendowe, gdzie wsiadamy w pociąg zaraz po pracy w piątek i do poniedziałku rana możemy zwiedzić miasta w promieniu do 1000km. Dodatkowym atutem jest możliwość zabrania roweru ze sobą lub znacznego bagażu. Jakość pociągów krajowych (PKP) tutaj pomine, aczkolwiek też jest możliwość wykupienia kuszetki (niestety nie na wszystkie dalekobieżne pociągi).

Samochód

Spora grupa osób decyduje się na podróż autem. Jest to najbardziej elastyczny środek transportu (zaraz po pieszym - jednakże niewspółmiernie szybszy), który wykorzystany w pełni może okazać się również najbardziej ekonomiczny. Aby podróż była komfortowa polecam zabrać na pokład przynajmniej 2 osoby co nie będą się bały jazdy autem. Autostrady potrafią być bardzo nudne, jak również drogie - w wielu krajach obowiązują winiety lub odcinki autostrad są płatne. Podróż powinna być wygodna dla wszystkich pasażerów, dlatego zachęcam zabierać zawsze jedną osobę mniej niż jest wpisane w dowód rejestracyjny. Należy właściwie wykorzystać bagażnik zabierając rzeczy, które mogą obniżyć koszt naszej podróży - raczej nie polecam zabierać tutaj jedzenia, gdyż jego cena w całej Europie mocno się wyrównała, poza tym warto spróbować lokalnych specjałów.

Prom

Przeprawa promowa (w obrębie Europy) do np. Skandynawii jak i Wielkiej Brytanii ma swoje zalety, jednak polecam ją tylko osobom co muszą ją wykonać (jazda autem) w innym przypadku jest mało ekonomiczna.

Ciekawą kombinacją coraz bardziej popularną w różnych serwisach jest rezerwowanie całego pakietu usług w jednym miejscu. Przy składaniu rezerwacji na przelot często mamy możliwość wynajęcia samochodu i skorzystania z hotelu - muszę tutaj przyznać, że ceny wtedy wyglądają naprawdę atrakcyjnie (jadnak nie liczmy na to w szczycie sezonu dla danego regionu).