Gdzie jechać?

Published by Duch Tułaczki on wt., 08/21/2012 - 16:05 in

Po określeniu celu wyprawy i budżetu możemy śmiało jeździć palcem po mapie w celu poszukiwania odpowiedniej lokalizacji dla naszej fanaberii. Oczywiście jeśli zdecydowaliśmy się na zwiedzanie zabytków kultury Etrusków to raczej nie wybierzemy się do Nowej Gwinei, ale w ramach naszego celu mamy zawsze kilka opcji do rozważenia. Kolejnym ważnym kryterium dla naszego urlopu jest czas jego trwania. Proszę sobie narysować trójkąt gdzie każdy z boków będzie odpowiedzialny za jedno z kryteriów: czas, budżet, jakość. W środek mogą Państwo wpisać 'wypoczynek' (rozumiamy przez każdego indywidualnie). Jakość jest to komfort wyjazdu: spanie na sianie, w namiocie, dojazd autostopem, pobyt w ekskluzywnym hotelu, itp. Mogę Państwa zapewnić że wyrysowany trojkąt będzie musiał zawsze pozostać w równowadze - mamy dużo czasu, to zapewne nie mamy odpowiednich funduszy by długo pozostać w apartamencie nad Niagarą, a jeśli nawet tak jest to trzecie ramię wtedy będzie równie długie co dwa pozostałe i mamy trójkąt rownoboczny, tzn. optymalny kształt. Czy takowy trójkąt zapewni nam największą frajdę z wyjazdu - mniem że tak, aczkolwiek raz jeszcze - ile osób, tyle opinii. Proszę pamiętać, że we wspomnianym trójkącie jeden bok musi być constans (stały) - zazwyczaj jest to budżet, bądź czas, aczkolwiek znam osoby dla których standard jest najważniejszy. Z uwag technicznych wspomnę, że nie należy porównywać różnych kategorii wypraw - każdy wyjazd jest unikalny i tylko w obrębie tego samego zakresu można się poruszać.

Wybór naszego miejsca docelowego, możemy określić po zapoznaniu się z topografią terenu - czy chcemy urzędować w centrum miasta, na obrzeżach, niedaleko restauracji, w jakiej odległości od plaży, itp. Sam cel np. zwiedzenie Moskwy, bądź pobyt w Paryżu należy traktować bardzo szeroko. Nasza lokalizacja powinna odpowiadać naszemu wyrysowanemu trójkatowi. Jeśli nie posiadamy odpowiednich funduszy to powinniśmy szukać lokalizacji blisko metra/pociągu/przystanku autobusowego dzięki czemu szybko się przemieścimy do centrum. W dzisiejszym zdigitalizowanym świecie wszystko możemy sprawdzić w internecie i dostosować do naszych preferencji. Należy pamiętać, że przy wyborze lokum najlepiej kierować się wskaźnikiem ceny do jakości, najczęściej są to komentarze ludzi, którzy już wcześniej odwiedzili nasz planowany przybytek - należy zwracać uwagę na daty wpisów i przychylność, bądź jej brak ze strony różnych nacji (turysta skandynawski będzie miał inne poczucie komfortu niż obywatel Turkmenistanu). A co zrobić gdy nie można znaleźć takich danych? Zależy od osoby, możemy zaryzykować i udać się na 'żywioł' w takim przypadku na 100% będziemy mieli więcej przygód, na które poświecimy czas i energie wyjazdu (dla niektórych jechanie w ciemno jest właśnie formą wypoczynku) - raz jeszcze patrzymy na trójkąt i już wiemy, że w takim przypadu raczej będziemy potrzebowali więcej czasu przy tym samym budżecie, czym automatycznie nasza 'jakość' wypoczynku spada. W moich osobistych podróżach jestem mocno ograniczony czasowo, dlatego też nie mogę sobie pozwolić na takie podejście, jednak wiem również, że dobra organizacja na początku pozwala zaoszczędzić kilka groszy w ogólnym rozrachunku.

Jak Państwo zauważyli nie pokazuję konkretnych miejsc, czy kierunków dla Państwa wypoczynku (takie rekomendację można uzyskać w zakładce wyprawy). Chciałbym tutaj podnieść świadomość przygotowania wyjazdu - co jest ważne i na co zwracać uwagę przy planowaniu wypoczynku.